By Iwona Ner
Czy kiedykolwiek byli Państwo świadomi i odczuwali że w miejscu pracy Państwo, członek rodziny lub przyjaciel traktowany jest inaczej niż reszta współpracowników? Jeśli tak, to mogą być Państwo ofiarą dyskryminacji. Dyskryminacja w miejscu pracy zdarza się często i może przydarzyć się każdemu. Niezależnie od statusu imigracyjnego, mogą Państwo złożyć skargę dotyczącą tego faktu.

Szykanowanie lub nierówne traktowanie pracownika lub grupy pracowników ze względu na wiek, płeć, narodowość, rasę, religię, orientację seksualną, ciążę lub niepełnosprawność jest uważane za akt dyskryminacji i ważne jest, aby wiedzieć, że zarówno prawa federalne jak i stanowe zabraniają tego rodzaju traktowania pracowników.

Pracodawca może swobodnie zatrudnić i zwolnić swoich pracowników bez konkretnego powodu lub bez uprzedzenia (podobnie, pracownik może dobrowolnie odejść z pracy bez względu na powód i bez ostrzeżenia lub ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji), ale ograniczenie do tej wolności występuje wtedy gdy zatrudnianie lub zwalnianie wykorzystywane jest w celu dyskryminacji. Zabronione jest zwalnianie z pracy lub nie zatrudnianie z powodów związanych z Państwa wiekiem, płcią, narodowością, rasą, religią, orientacją seksualną, ciążą lub niepełnosprawnością. Płacenie niższej pensji, zwiększanie lub odejmowanie obowiązków, dokonywanie ciągłych i obraźliwych komentarzy na temat niektórych wcześniej opisanych klasyfikacji, to wszystko przykłady na inny rodzaj zachowania dyskryminującego. Tych przykładów jest jednak o wiele więcej, a każdy przypadek jest inny, dlatego też ważnym jest, aby skontaktować się z profesjonalistą, jeśli czują się Państwo traktowani nierówno lub bezpośrednio odczuwają dyskryminację w miejscu pracy.

W przypadku jeżeli uważają Państwo, że są dyskryminowani, udokumentowanie faktów, prowadzenie pamiętnika i ustalenie  jak najwięcej szczegółów (daty, miejsca, nazwiska agresorów, imiona świadków, spisanie komentarzy lub opisu zachowań)  jest bardzo przydatne. Ogólnie rzecz biorąc, prawo daje jeden rok na wniesienie roszczeń o dyskryminujące zachowanie.  Ważne jest, aby działać w dopuszczalnym czasie i być poinformowanym o swoich prawach ponieważ każdy przypadek jest inny. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek  pytania, proszę nie wahać się i skontaktować z nami pod numerem  212-943-9080.  Z przyjemnością Państwu pomożemy.

Prosimy pamiętać, że Państwa status imigracyjny w żaden sposób nie uniemożliwia  dochodzenia swoich  praw pracy i korzystania z ochrony zapewnionej przez prawo jednakowo wszystkim pracownikom.

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony internetowej.